Warunki przyjęcia
DOM POMOCY SPOŁECZNEJ
W WEJHEROWIE, UL. PRZEBENDOWSKIEGO 1
Osoba zainteresowana umieszczeniem w Domu Pomocy Społecznej powinna zwrócić się do Ośrodka Pomocy Społecznej właściwego ze względu na swoje miejsce zamieszkania z pisemną prośbą o skierowanie do Domu Pomocy Społecznej. Podanie powinno być podpisane przez osobę zainteresowaną lub jej przedstawiciela ustawowego.
W dalszej kolejności pracownik socjalny Ośrodka Pomocy Społecznej przeprowadzi wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania lub pobytu osoby zainteresowanej. W trakcie wywiadu pracownik socjalny poinformuje osobę zainteresowaną, jakie dokumenty należy przedłożyć w celu podjęcia ostatecznej decyzji.
NAJWAŻNIEJSZE DOKUMENTY:
1. zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia stwierdzające, że dana osoba wymaga stałej/całodobowej opieki i występuje konieczność umieszczenia w Domu Pomocy Społecznej,
2. badania lekarskie (np. WR, badania morfologiczne) lub wypisy ze szpitala,
3. dokument potwierdzający otrzymywanie świadczenia emerytalno-rentowego lub innych dochodów (najczęściej są to odcinek renty bądź emerytury, decyzja emerytalno-rentowa z ZUS/KRUS),
4. dokument potwierdzający tożsamość,
5. pisemna zgoda osoby na przetwarzanie danych osobowych,
6. pisemna zgoda na potrącanie ze świadczenia/dochodu odpłatności za pobyt w Domu Pomocy Społecznej.
Pracownik socjalny przeprowadza również wywiad środowiskowy-alimentacyjny u osób zobowiązanych do alimentacji na rzecz danej osoby tj. u dzieci i pozostałych krewnych w linii prostej. Wywiad ma na celu zbadanie sytuacji socjalno-bytowej i dochodowej najbliższej rodziny. Na podstawie wywiadu ustala się możliwość ponoszenia opłat przez członków rodziny za pobyt osoby w domu pomocy społecznej.
W końcowym etapie Ośrodek Pomocy Społecznej podejmie decyzję o skierowaniu do Domu Pomocy Społecznej.
Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej z 12 marca 2004 r. (Dz. U z 2 lipca 2021 r. poz. 2268 i 2270 z późn. zm.) opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej wnoszą:
1) mieszkaniec Domu, nie więcej jednak niż 70 % swojego dochodu (renty, emerytury)
2) małżonek, zstępni przed wstępnymi - zgodnie z umową zawartą z Ośrodkiem Pomocy Społecznej:
3) gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej - w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez osoby, o których mowa w pkt 1 i 2.